Zamansız Hikayeler
Yaratmak Zaman Alır

KAFT x Tema

Üyelik & Sertifikalar

Sürdürülebilirlik

Giyilebilir formlar aracılığıyla hikayeler anlatan bir tasarım ürünleri markasıyız. Üretimlerimizde zamansızlık idealiyle hareket ettiğimiz için, geleneksel moda takvimlerine uzağız. Yolculuğumuzu, farklı sanat disiplinlerinden aldığımız ilham, tasarımın işlevsel estetiği, felsefenin varlık ve öz üzerine sorgulamaları ve teknolojinin ufuk açan yenilikleriyle anlamlı kılmaya çalışıyoruz.

Marka tarihimiz boyunca süregelen yıllık az sayıda üretim modelimiz ise sürdürülebilirlik yaklaşımımızın çekirdeğini oluşturuyor. Her yıl en fazla 30 adet tişört tasarımı üretiyoruz.

Hayatına dahil ettiği nesneleri önemseyen bir topluluğa hitap ettiğimizin farkındayız. Lokal üreticilerimizle birlikte, estetik açıdan üzerine yeterince düşünülmüş, kaliteli malzemeler kullanarak oluşturulmuş, zamansız hikayeleri ve uzun yaşam döngüsü olan tasarımları hayata geçiriyoruz.

Gezegenimizi korumak ve her geçen gün daha iyisini yapmak adına üzerimize düşen sorumlulukların farkındayız. 2020 yılından bu yana TEMA Vakfı ile sürdürdüğümüz iş birliğimizde çevresel etkilerimizi azaltma konusunda kuşkusuz adımlarla ilerleyerek, 50.000’den fazla fidanı KAFT topluluğuyla birlikte TEMA Vakfı’na bağışladık.

KAFT x TEMA olarak yürüttüğümüz bu iş birliğimizde, fidan dikme eyleminin dönüştürücü gücüne ve arkasındaki anlama odaklanıyoruz. Fidan dikmek, sadece doğayı yeniden canlandırmakla kalmaz, aynı zamanda insanlara bir gelecek vizyonu, umut ve topluluğun bir parçası olma hissi de verir.

Bu basit eylemi, hava kalitesini yükseltme, su döngüsünü destekleme, erozyonu engelleme, biyoçeşitliliğe katkı sağlama ve sosyo-kültürel fayda yaratma gibi uzun vadeli etkileriyle birlikte ele alarak gezegenimizde sürdürülebilir ve olumlu bir iz bırakmayı amaçlıyoruz.

TEMA Vakfı’nın paylaştığı verilere göre, 2020 yılından bu yana TEMA Vakfı’na bağışladığımız 50.000’den fazla fidanın kapladığı alan 23.19 hektar. Bu alanın büyüklüğünü gözümüzde canlandırmak istersek;

8.432

Londra Çift Katlı Otobüsü

32

Futbol Sahası

4

Louvre Müzesi

Üyelik & Sertifikalar

Better Cotton Initiative (BCI)

Better Cotton Initiative (BCI), dünya genelinde pamuk üretimini sürdürülebilir ve adil hale getirmeyi destekleyen, kar amacı gütmeyen uluslararası bir kuruluştur. Kuruluşun temel prensipleri arasında su kullanımının azaltılması, kimyasal madde kullanımının sınırlanması, toprak sağlığının iyileştirilmesi ve tarım çalışanlarının haklarının korunması yer alır.

Sürdürülebilir tarım için odaklandığı noktalar;
Verimli
Su Kullanımı
Toprak Sağlığı ve Doğal
Habitatların Bakımı
Zararlı Kimyasalların
Azaltılması
Kadın İstihdamının
Desteklenmesi
İşçi Güvenliği
ve Sağlığı

BCI üyeliği, pamuk üreticilerinin çevresel, sosyal ve ekonomik açılardan sürdürülebilir ve sorumlu bir şekilde pamuk üretimini sağlama taahhüdünü temsil eder.

KAFT olarak, 2023 yılında su ve kimyasal kullanımını minimize etme, toprak sağlığını iyileştirme, biyoçeşitliliği koruma ve tarım işçilerinin haklarını güçlendirme konuları başta olmak üzere, Better Cotton Initiative'in sürdürülebilir pamuk üretimi standartlarına öncelik veriyoruz. 2024 sonuna kadar, tasarımlarımızda kullanılan pamuğun %50'sini ve 2028 sonuna kadar %100’ünü Better Cotton olarak kullanma hedefiyle bu standartları aşamalı olarak uygulamayı planlıyoruz.

→ Better Cotton Initiative (BCI) üyeliğimiz hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız

OEKO-TEX® STANDARD 100

OEKO-TEX®, tekstil ürünlerinin potansiyel olarak zararlı maddeler açısından güvenli olduğunu belgeleyen uluslararası bir sertifikalandırma sistemidir. Farklı standart gruplarına dair sertifikalar oluşturan bu sistem, 1992 yılında Avusturya Tekstil Araştırma Enstitüsü ve Almanya Hohenstein Araştırma Enstitüsü ortaklığıyla kurulmuştur.

OEKO-TEX® Standard 100, tekstil ve giyim endüstrisinde kullanılan materyallerin ve satışa hazır ürünlerin insan sağlığı açısından zararlı olabilecek maddeler içermediğini doğrulamak için verilen bir sertifikadır.

OEKO-TEX® Standard 100 (Ürün Grubu II) sertifikasına sahip lokal üreticilerle çalışmaktayız. Tasarımlarımız için seçtiğimiz kumaşların ve serigrafi baskılarımızda kullandığımız boyaların insan cildine zarar veren maddelerden arındırıldığını ve kullanıcılarının sağlığı için güvenli olduğunu taahhüt ediyoruz.

→ OEKO-TEX® sertifikası hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.